Η 28η Οκτωβρίου είναι ημέρα ιστορικής μνήμης, ημέρα που γράφτηκε ένα από τα σημαντικότερα κεφάλαια της νεότερης ελληνικής ιστορίας. Είναι ημέρα γιορτής για όλους τους Έλληνες και τις Ελληνίδες, ανεξαρτήτως θρησκεύματος. Η επέτειος του «ΟΧΙ» στον φασισμό, μας υπενθυμίζει το πάθος των Ελλήνων για αξιοπρέπεια και την αστείρευτη θέληση του λαού μας για ελευθερία.
Χρόνια πολλά Ελλάδα!
28 Οκτωβρίου 1940
![](https://moufteiaxanthis.minedu.gov.gr/wp-content/uploads/2023/10/IMG_7422-377x400.jpeg)
Πρόσφατα σχόλια